A genetic experiment involving peas yielded one sample of offspring consisting o
ID: 3133710 • Letter: A
Question
A genetic experiment involving peas yielded one sample of offspring consisting of 448 green peas and 147 yellow peas. Use a 0.01 significance level to test the claim that under the same circumstances, 27% of offspring peas will be yellow. Identify the null hypothesis, alternative hypothesis, test statistic, P-value, conclusion about the null hypothesis, and final conclusion that addresses the original claim. Use the P-value method and the normal distribution as an approximation to the binomial distribution. What are the null and alternative hypotheses?
H0 : p = 0.27
H1: p0.27
What is the test statistic? z= ____
Explanation / Answer
Sample proportion, p = 147/448 = 0.3281
H0 : p = 0.27
H1: p0.27
test statistics = (0.3281-0.27)/sqrt(0.3281*(1-0.3281)/448) = 2.6191
P-value = 0.00441*2 = 0.00882
Since p-value (0.00882) < significance level (0.01), we reject the null hypothesis p = 0.27.
We reject the claim that 27% of offspring peas will be yellow
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.