A national public television network has found that 35% of its contributions are
ID: 3133509 • Letter: A
Question
A national public television network has found that 35% of its contributions are for less than $20, with 45% for $20-$50, and 20% for more than $50. In a random sample of 200 of the contributions to a local station, 42% were for less than $20, 43% were for $20-$50, and 15% were over $50. At the 0.05 level, does the local stations distribution of contributions differ significantly from that experienced nationally? Also what is the most accurate statement you can make about the p-value for this test?
Explanation / Answer
Doing an observed/expected value table,
O E (O - E)^2/E
70 84 2.333333333
90 86 0.186046512
40 30 3.333333333
Using chi^2 = Sum[(O - E)^2/E],
chi^2 = 5.852713178
As df = a - 1,
a = 3
df = a - 1 = 2
Then, the critical chi^2 value is
significance level = 0.05
chi^2(crit) = 5.991464547
Also, the p value is
p = 0.05359194
As chi^2 < 5.991, and P > 0.05, we FAIL TO REJECT THE NULL HYPOTHESIS.
Thus, there is no significant evidence that the local stations distribution of contributions differ from that experienced nationally at 0.05 level. [CONCLUSION]
If the national distribution of contributions are indeed as reported by the national public television network, there is 0.05359 probability of obtaining a sample at least this extremely far from the expected distribution. [STATEMENT ABOUT P VALUE]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.