Based on data from a dart-throwing experiment, the article “Shooting Stars” in C
ID: 3133322 • Letter: B
Question
Based on data from a dart-throwing experiment, the article “Shooting Stars” in Chance proposed that the horizontal and vertical errors from aiming at a point target should be independent of one another, each with a normal distribution having mean = 0 and = 20mm. (It can then be shown that the pdf of the squared distance between the point target and the landing point T, divided by the variance, follows a Chi-Squared probability density function with = 2 degrees of freedom). What is the probability that a dart will land within 48.957mm of the target?
Explanation / Answer
WE HAVE BEEN GIVEN MEAN = 0
STANDARD DEVIATION = 20
Z = (X-MEAN)/STANDARD DEVIATION
HERE X = 48.957
NOW WE NEED TO FIND P(X<48.957) =
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.