A random sample of 27 people employed by the Florida state authority established
ID: 3132500 • Letter: A
Question
A random sample of 27 people employed by the Florida state authority established they earned an average wage (including benefits) of $57.00 per hour. The sample standard deviation was $5.81 per hour. (Use z Distribution Table.) What is the best estimate of the population mean? Develop a 99% confidence interval for the population mean wage (including benefits) for these employees. (Round your answers to 2 decimal places.) How large a sample is needed to assess the population mean with an allowable error of $1.00 at 99% confidence? (Round up your answer to the next whole number.)Explanation / Answer
a)
It is the sample mean,
best estimate = 57 [ANSWER]
********************
b)
Note that
Margin of Error E = z(alpha/2) * s / sqrt(n)
Lower Bound = X - z(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + z(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.005
X = sample mean = 57
z(alpha/2) = critical z for the confidence interval = 2.58
s = sample standard deviation = 5.81
n = sample size = 27
Thus,
Margin of Error E = 2.884788355
Lower bound = 54.11521164
Upper bound = 59.88478836
Thus, the confidence interval is
( 54.11521164 , 59.88478836 ) [ANSWER]
ALTERNATIVE: If you use z = 2.575 for 99% confidence:
Note that
Margin of Error E = z(alpha/2) * s / sqrt(n)
Lower Bound = X - z(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + z(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.005
X = sample mean = 57
z(alpha/2) = critical z for the confidence interval = 2.575
s = sample standard deviation = 5.81
n = sample size = 27
Thus,
Margin of Error E = 2.87919768
Lower bound = 54.12080232
Upper bound = 59.87919768
Thus, the confidence interval is
( 54.12080232 , 59.87919768 ) [ANSWER]
****************************************************************************************************************************************************************************
c)
Note that
n = z(alpha/2)^2 s^2 / E^2
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.005
Using a table/technology,
z(alpha/2) = 2.58
Also,
s = sample standard deviation = 5.81
E = margin of error = 1
Thus,
n = 224.694104
Rounding up,
n = 225 [ANSWER]
ALTERNATIVE: If you use z = 2.575 for 99% confidence:
Note that
n = z(alpha/2)^2 s^2 / E^2
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.005
Using a table/technology,
z(alpha/2) = 2.575
Also,
s = sample standard deviation = 5.81
E = margin of error = 1
Thus,
n = 223.8240406
Rounding up,
n = 224 [ANSWER]
*******************
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.