The mean selling price of senior condominiums in Green Valley over a year was $2
ID: 3132149 • Letter: T
Question
The mean selling price of senior condominiums in Green Valley over a year was $215,000. The population standard deviation was $ 25,000. A random sample of 100 new unit sales was obtained. What is the probability that the sample mean selling price was more than $210,000? What is the probability that the sample mean selling price was between $ 213,000 and $ 217,000? Suppose that, after you had done these calculations, a friend asserted that the population distribution of selling prices of senior condominiums in Green Valley was almost certainly not normal. How would you respond?Explanation / Answer
8a).
Standard error = sd/sqrt(n) =25000/sqrt(100) =2500
Z value for 210000, z=(210000-215000)/2500 = -2
P( mean x > 210000) = P( z >-2) =0.9772
b).
Z value for 213000, z=(213000-215000)/2500 = -0.8
Z value for 217000, z=(217000-215000)/2500 = 0.8
P( 213000<mean x< 217000) = p( -0.8<z<0.8)
=P( z<0.8) –P( z < -0.8)
= 0.7881 -0.2119
=0.5762
c).
Since sample size 100 is larger ( > 30), by central limit theorem, sample mean follows approximately normal distribution, even the distribution of the population is not normal.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.