in 1996, the General Social Survey asked, \"On the whole, do you think it should
ID: 3132137 • Letter: I
Question
in 1996, the General Social Survey asked, "On the whole, do you think it should be the governments responsibility to provide industry with the help that it needs to grow?" For this question, 206 people said that it definitely should out of 1572 randomly selected people. What is the 90% confidence interval for the proportion of all Americans that believe who it is the government's responsibility?
(0.130, 0.176)
(0.117, 0.145)
(0.105, 0.157)
Assumptions are not met. Can not make confidence interval.
Explanation / Answer
Note that
p^ = point estimate of the population proportion = x / n = 0.131043257
Also, we get the standard error of p, sp:
sp = sqrt[p^ (1 - p^) / n] = 0.008510991
Now, for the critical z,
alpha/2 = 0.05
Thus, z(alpha/2) = 1.644853627
Thus,
Margin of error = z(alpha/2)*sp = 0.013999335
lower bound = p^ - z(alpha/2) * sp = 0.117043922
upper bound = p^ + z(alpha/2) * sp = 0.145042592
Thus, the confidence interval is
( 0.117 , 0.145 ) [ANSWER, B]
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.