42. Select one: A. LCL=85 UCL=95 B. LCL=74 UCL=86 C. LCL=80 UCL=110 D. LCL=20 UC
ID: 3132024 • Letter: 4
Question
42.
Select one:
A. LCL=85 UCL=95
B. LCL=74 UCL=86
C. LCL=80 UCL=110
D. LCL=20 UCL=170
44.An electric company operates a fleet of trucks that provide electrical service to the construction industry. Monthly maintenance cost has been $75 per truck. A random sample of 16 trucks provided a sample mean maintenance cost of $82.50 per month, with a sample standard deviation of $30. Using a 5% level of significance, You like to see whether the mean monthly maintenance cost has increased. Set the appropriate hypotheses and calculate the test statistic
Select one:
A. Z=+1
B. t=+1
C. Z=1
D. t=1
Explanation / Answer
42)UCL and LCL are calculated at 3 standard deviations
Hence LCL=95-3*25/sqrt(25)=80
UCL=95+3*25/sqrt(25)=110
44)as sample size is 16 which is less than 30,we have a t statistic
hence t=(82.5-75)/(30/sqrt(16))=1
hence t=1
I really donno whats the difference between t=1 and t=+1.I think both are the same
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.