A new test has been developed to detect a particular type of cancer. A medical r
ID: 3131770 • Letter: A
Question
A new test has been developed to detect a particular type of cancer. A medical researcher selects a random sample of 1,000 adults and finds (by other means) that 4% have this type of cancer. Each of the 1,000 adults is given the new test and it is found that the test indicates cancer in 99% of those who have it and in 1% of those who do not. Based on these results, what is the probability of a randomly chosen person having cancer given that the test indicates cancer? What is the probability of a person having cancer given that the test does not indicate cancer.
Please explain the answer was calculated.
Explanation / Answer
Based on these results, what is the probability of a randomly chosen person having cancer given that the test indicates cancer?
Let
D = has cancer disease
P = tests positive
As by Bayes' Rule,
P(P) = P(D) P(P|D) + P(D') P(P|D') = 0.04*0.99 + (1-0.04)*0.01 = 0.0492
Hence,
P(D|P) = P(D) P(P|D)/P(P) = 0.04*0.99/0.0492 = 0.804878049 [ANSWER]
****************************
b) What is the probability of a person having cancer given that the test does not indicate cancer?
P(D|P') = P(D) P(P'|D)/P(P') = 0.04*(1-0.99)/(1-0.0492) = 0.000420698 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.