A company produces 60% of its product overseas. 3% of its product from overseas
ID: 3131652 • Letter: A
Question
A company produces 60% of its product overseas. 3% of its product from overseas is defective, while only 0.2% of the domestic product is defective. Make a probability tree or a Venn diagram to help you analyze the situation. What is the chance that a randomly picked product is made overseas and is defective? What is the chance that a randomly picked product is domestically produced and defective? What is the chance that a randomly picked product is defective? Given that the product is defective, what is the chance that it was produced domestically?Explanation / Answer
Suppose there are 1000 products.
overseas
domestic
Defective
18
8
26
non defective
582
392
974
600
400
1000
a). P=18/1000 =0.018
b). P=8/1000 =0.008
c). P=26/1000 =0.026
d). P=8/26 =0.30769
overseas
domestic
Defective
18
8
26
non defective
582
392
974
600
400
1000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.