A. What is the probability that they would both have high cholesterol? B. What i
ID: 3131599 • Letter: A
Question
A. What is the probability that they would both have high cholesterol? B. What is the probability that neither would have high cholesterol? C. What is the probability that both would have normal cholesterol? 5.2A 3.) Choose an American adult at random. Define two events: A = the person has cholesterol level of 240 mg per deciliter of blood or above. B = the person has cholesterol level of 220-239 mg per deciliter of blood. According to the American Heart Association, P(A) = 0.16 and P(B) = 0.29.
Explanation / Answer
A.
P(Both have high cholestrol) = P(A) *P(A) = 0.16 * 0.16 = 0.256 Answer
B.
P(Neither have high cholestrol) = P(B) *P(B) = 0.29 * 0.29 = 0.0841 Answer
C.
P(Both have normal cholestrol cholestrol) = P(B) *P(B) = 0.29 * 0.29 = 0.0841 Answer
D.
P(Atleast one have high cholestrol) = P(A) *P(B) + P(A)*P(A)= 0.16 * 0.29 + 0.16*0.16 = 0.072 Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.