According to a recent survey, the average daily rate for a luxury hotel is $239.
ID: 3131341 • Letter: A
Question
According to a recent survey, the average daily rate for a luxury hotel is $239.67. Assume the daily rate follows a normal probability distribution with a standard deviation of $22.93.
Complete parts a through d below. (round each answer to 4 decimal places)
a. What is the probability that a randomly selected luxury hotel's daily rate will be less than $259?
b. What is the probability that a randomly selected luxury hotel's daily rate will be more than $268?
c. What is the probability that a randomly selected luxury hotel's daily rate will be between $236 and $256?
d. The managers of a local luxury hotel would like to set the hotel's average daily rate at the 90th percentile, which is the rate below which 90% of hotels' rates are set. What rate should they choose for their hotel?
Explanation / Answer
A)
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) / s, then as
x = critical value = 259
u = mean = 239.67
s = standard deviation = 22.93
Thus,
z = (x - u) / s = 0.843000436
Thus, using a table/technology, the left tailed area of this is
P(z < 0.843000436 ) = 0.8003859 [ANSWER]
*********************
b)
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) / s, then as
x = critical value = 268
u = mean = 239.67
s = standard deviation = 22.93
Thus,
z = (x - u) / s = 1.235499346
Thus, using a table/technology, the right tailed area of this is
P(z > 1.235499346 ) = 0.10832236 [ANSWER]
***********************
c)
We first get the z score for the two values. As z = (x - u) / s, then as
x1 = lower bound = 236
x2 = upper bound = 256
u = mean = 239.67
s = standard deviation = 22.93
Thus, the two z scores are
z1 = lower z score = (x1 - u)/s = -0.160052333
z2 = upper z score = (x2 - u) / s = 0.712167466
Using table/technology, the left tailed areas between these z scores is
P(z < z1) = 0.436419925
P(z < z2) = 0.76181946
Thus, the area between them, by subtracting these areas, is
P(z1 < z < z2) = 0.325399535 [ANSWER]
**********************
d)
First, we get the z score from the given left tailed area. As
Left tailed area = 0.9
Then, using table or technology,
z = 1.281551566
As x = u + z * s,
where
u = mean = 239.67
z = the critical z score = 1.281551566
s = standard deviation = 22.93
Then
x = critical value = $269.0559774 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.