a student goes to class on a snowy day with probability of 0.4, but on a nonsnow
ID: 3131281 • Letter: A
Question
a student goes to class on a snowy day with probability of 0.4, but on a nonsnowy day attends with a probability 0.7. suppose that 20% of the days in February are snowy. what is the probability that it snowed on February 7 given that the student was in class on that day? a student goes to class on a snowy day with probability of 0.4, but on a nonsnowy day attends with a probability 0.7. suppose that 20% of the days in February are snowy. what is the probability that it snowed on February 7 given that the student was in class on that day? a student goes to class on a snowy day with probability of 0.4, but on a nonsnowy day attends with a probability 0.7. suppose that 20% of the days in February are snowy. what is the probability that it snowed on February 7 given that the student was in class on that day?Explanation / Answer
Let
A = attended
S = snowy
Hence, by Bayes' Rule,
P(A) = P(S)P(A|S) + P(S')P(A|S') = 0.20*0.4 + (1-0.20)*0.7 = 0.64
Hence,
P(S|A) = P(S) P(A|s)/P(A) = 0.20*0.4/0.64 = 0.125 [ANSWER]
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.