Customers experiencing technical difficulty with their internet cable hookup may
ID: 3131114 • Letter: C
Question
Customers experiencing technical difficulty with their internet cable hookup may call an 800 number for technical support. It takes the technician between 150 seconds and 13 minutes to resolve the problem The distribution of this support time follows the uniform distribution What are the values for a and b in minutes? (Do not round your intermediate calculations. Round your answers to 1 decimal place.) What is the mean time to resolve the problem? (Do not round your intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Mean What is the standard deviation of the time? (Do not round your intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Standard deviation What percent of the problems take more than 5 minutes to resolve? (Do not round your intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Percent Suppose we wish to find the middle 50% of the problem-solving times What are the end points of these two times? (Do not round your intExplanation / Answer
a)..
a=2.5 ( 150/60=2.5)
b=13
b-1)
mean = (a+b)/2 = 7.75
b-2)
Variance = (b-a)2/12 = 9.1875
Standard deviation = 3.03
c)..
p( x >5) =0.76
d)..
end point 1 =5.125
end point2 =10.375
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.