A company surveyed 100 of its employees at random regarding their age by gender
ID: 3131033 • Letter: A
Question
A company surveyed 100 of its employees at random regarding their age by gender and found the following result AGE If an employee is selected at random find the probability that the selected employee is Female Is 35-44 year old. Is male and is 45-54 year old. Is male or is 45-54 year old If two employees are selected at random what is the probability that both employees are females when the selection is made With replacement Without replacement
< 35 years
35-44 years
45-54 years
>54 years
Male
9
18
22
7
Female
10
17
15
2
< 35 years
35-44 years
45-54 years
>54 years
Male
9
18
22
7
Female
10
17
15
2
Explanation / Answer
1.) Female 35-44 year old
Female in this age group = 17
Total number of employees = 100
Probability = 17/100
= 0.17
2.) Male 45-54 year old
Male in this age group = 22
Total number of employees = 100
Probability = 22/100
= 0.22
3.) Male or is 45-54 year old
P(Male) U P(45-54 year old) = 56/100 + 37/100 - 22/100
= 0.56 + 0.37 - 0.22
= 0.71
4.) With replacement
P(both female) = 44/100 * 44/100
= 0.1936
Without Replacement
P(both female) = 44/100*43/99
= 0.1911
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.