A forester measured the trees in one part of the forest. She found the mean diam
ID: 3130732 • Letter: A
Question
A forester measured the trees in one part of the forest. She found the mean diameter to be 10.1 inches and a standard deviation of 3.2 inches. Suppose that these trees provide an accurate description of the whole forest and that a Normal model applies. A) What sizes would you expect the middle 95% of all trees to be between? (Round to 1 decimal place) to inches in diameter B) What sizes would you expect the middle 80% of all trees to be between? (Round to 1 decimal place) to inches in diameter C) What proportion of trees are less than 6.1 inchcs in diameter? (Give your answer to 4 decimal places) D) The top 15% of trees arc larger than what diameter? (Round to 1 decimal plaoc) inchcs in diameterExplanation / Answer
a)
As the middle area is
Middle Area = P(x1<x<x2) = 0.95
Then the left tailed area of the left endpoint is
P(x<x1) = (1-P(x1<x<x2))/2 = 0.025
Thus, the z score corresponding to the left endpoint, by table/technology, is
z1 = -1.959963985
By symmetry,
z2 = 1.959963985
As
u = mean = 10.1
s = standard deviation = 3.2
Then
x1 = u + z1*s = 3.828115249 [ANSWER]
x2 = u + z2*s = 16.37188475 [ANSWER]
*********************
b)
As the middle area is
Middle Area = P(x1<x<x2) = 0.8
Then the left tailed area of the left endpoint is
P(x<x1) = (1-P(x1<x<x2))/2 = 0.1
Thus, the z score corresponding to the left endpoint, by table/technology, is
z1 = -1.281551566
By symmetry,
z2 = 1.281551566
As
u = mean = 10.1
s = standard deviation = 3.2
Then
x1 = u + z1*s = 5.99903499 [ANSWER]
x2 = u + z2*s = 14.20096501 [ANSWER]
**********************
c)
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) / s, then as
x = critical value = 6.1
u = mean = 10.1
s = standard deviation = 3.2
Thus,
z = (x - u) / s = -1.25
Thus, using a table/technology, the left tailed area of this is
P(z < -1.25 ) = 0.105649774 [ANSWER]
**********************
d)
First, we get the z score from the given left tailed area. As
Left tailed area = 1-0.15 = 0.85
Then, using table or technology,
z = 1.036433389
As x = u + z * s,
where
u = mean = 10.1
z = the critical z score = 1.036433389
s = standard deviation = 3.2
Then
x = critical value = 13.41658685 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.