A sample of the sales at 50 Haute Dog restaurants is taken and the sample mean i
ID: 3130714 • Letter: A
Question
A sample of the sales at 50 Haute Dog restaurants is taken and the sample mean is $30,000 per day
with a sample standard deviation of $2000. The population standard deviation is not known.
What is the probability that the average sales are really $32,000 or more per day?
Assume that the population average is $30,000 per day and the std. Deviation is $2k. How do I solve using excel?
A sample of the sales at 50 Haute Dog restaurants is taken and the sample mean is $30,000 per day
with a sample standard deviation of $2000. The population standard deviation is not known.
What is the probability that the average sales are really $32,000 or more per day?
Assume that the population average is $30,000 per day and the std. Deviation is $2k. How do I solve using excel?
Explanation / Answer
Using NORMDIST(32000,30000,2000,FALSE) in excel
(1) P( x=32000) = 0.000121 . Now for P(x>=32000) = 0.5-0.000121 = 0.499879.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.