A company is considering producing some new boy electronic games Based records.
ID: 3130615 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
let S be the event that the game is successful and F be the event that the game is failure.
and M be the event that the market research says that the game is successful.
in the past successful products were predicted to be successful by the market research 90% of the times
and failure products were predicted to be successful by the market research 20% of the times
a game has 70% chance of being successful and 30% chance of being failure.
so P[S]=0.7 P[F]=0.3 P[M|S]=0.9 and P[M|F]=0.2
hence the probability that the results indicate a successful market for the product and the product is actually successful is
P[S|M]=P[M|S]*P[S]/P[M] [by Bayes' theorem]
=P[M|S]*P[S]/{P[M|S]*P[S]+P[M|F]*P[F]} [by complete porbability theorem]
=(0.9*0.7)/(0.9*0.7+0.2*0.3)=0.63/0.69=0.913 [answer]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.