It is reported that 27% of American households use a cell phone exclusively for
ID: 3130559 • Letter: I
Question
It is reported that 27% of American households use a cell phone exclusively for their telephone service. In a sample of eighteen households, find the probability that: a. No household uses a cell phone as their exclusive telephone service. (Round your answer to 4 decimal places.) Probability b. Exactly 12 households exclusively use a cell phone for telephone service. (Round your answer to 4 decimal places.) Probability c. Find the mean number of households exclusively using cell phones. (Round your answer to 4 decimal places.) Mean 0.3038Explanation / Answer
this is a binomial distribution so
p is gonna be the probability of american households use a cell phone exclusively for their telephone service.
p=0.27
q p is gonna be the probability of american households not use a cell phone exclusively for their telephone service.
q=0.73
a)
P(x=0)=(18C0)(0.23^0)*(0.73^18) =0.0035
b)
P(x=12)=(18C12)(0.23^12)*(0.73^6) =0.0000
c)
mean np
18*0.23=4.14
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.