At a university, 61% of the 7400 students are female. The student newspaper repo
ID: 3129543 • Letter: A
Question
At a university, 61% of the 7400 students are female. The student newspaper reports results of a survey of a random sample of 50 students about various topics involving alcohol abuse, such as participation in binge drinking. They report that their sample contained 26 females. Gender is a categorical variable. To set up a probability distribution where the random variable X represents gender, Let X = 1 for a female and let X = 0 for a male.
(c) Consider the sampling distribution of the sample proportion of females in samples of size 50. State the mean and standard error for this sampling distribution.
Explanation / Answer
c)
Here,
n = 50
p = 0.61
hence,
u = mean = p = 0.61 [ANSWER, MEAN]
SE = standard error = sqrt(p(1-p)/n) = 0.068978257 [ANSWER, STANDARD ERROR]
************************************
If you use finite population correction, the answer for the standard error would instead be
fpc = sqrt[(N-n)/(N-1)] = sqrt((7400-50)/(7400-1)) = 0.996683241
hence,
SE = standard error = fpc*sqrt(p(1-p)/n) = 0.996683241*0.068978257 = 0.068749473
[ANSWER, STANDARD ERROR]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.