The sample standard deviations and sample sizes are given for independent simple
ID: 3129542 • Letter: T
Question
The sample standard deviations and sample sizes are given for independent simple random samples from two populations. Use the two-standard-deviations F-test to conduct the required hypothesis test. Round to three decimal places. s_1 = 0.0782, n_1 = 9, s_2 = 0.2, n_2 = 10; left-tailed test, alpha = 0.05 Test statistic: F = 0.153 Critical value: 0.295. Reject H_0. Test statistic: F = 0.153 Critical value: 0.318. Do not reject H_0. Test statistic: F = 0.153 Critical value: 0.295. Do not reject H_0. Test statistic: F = 0.153 Critical value: 0.310. Reject H_0.Explanation / Answer
Formulating the null and alternative hypotheses,
Ho: sigma1^2 / sigma2^2 >= 1
Ha: sigma1^2 / sigma2^2 < 1
As we can see, this is a left tailed test.
Thus, getting the critical F, as alpha = 0.05 ,
alpha = 0.05
df1 = n1 - 1 = 8
df2 = n2 - 1 = 9
F (crit) = 0.295148041 = 0.295
Getting the test statistic, as
s1 = 0.0782
s2 = 0.2
Thus, F = s1^2/s2^2 = 0.152881 = 0.153
As F < 0.295, we reject Ho.
Hence,
OPTION A: F = 0.153, Critical Value = 0.295, Reject Ho. [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.