Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a. The weight of dressed adult males is a random variable with mean = 185 lb and

ID: 3129507 • Letter: A

Question

a. The weight of dressed adult males is a random variable with mean = 185 lb and standard deviation = 20 lb. A military airplane holds 100 random males on each flight. The total weight of these men is 100 times the average male's weight, and the standard deviation of the total weight is 100 times the standard deviation of the average male's weight. Over a large number of flights, what is the estimated mean total weight of 100 men in an airplane?

b. What is your best estimate of the standard deviation of the total weight of 100 men?

Explanation / Answer

a)

The mean total weight will be simply 100 times the individual weight mean,

E(100x) = 100E(x) = 100*185 = 18500 lbs [ANSWER]

*****************


b)

Also,

sigma(100x) = 100sigma(x) = 100*20 = 2000 lbs [ANSWER]

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote