You work for the consumer insights department of a major big box retailer and yo
ID: 3128507 • Letter: Y
Question
You work for the consumer insights department of a major big box retailer and you are investigating the efficacy of a new e-mail marketing campaign. Through the use of e-mail analytics research, you have determined that in a sample of 990 monitored subscribers, 258 of them opened the e-mail within 24 hours of receiving it. What is the 90% confidence interval for the true proportion of all e-mail subscribers that opened the e-mail within 24 hours of receiving it?
Question 3 options:
1) ( -0.23766 , 0.28355 ) 2) ( 0.24665 , 0.27456 ) 3) ( 0.23766 , 0.28355 ) 4) ( 0.71645 , 0.76234 ) 5) ( 0.24273 , 0.27849 )Explanation / Answer
Note that
p^ = point estimate of the population proportion = x / n = 0.260606061
Also, we get the standard error of p, sp:
sp = sqrt[p^ (1 - p^) / n] = 0.013951233
Now, for the critical z,
alpha/2 = 0.05
Thus, z(alpha/2) = 1.644853627
Thus,
Margin of error = z(alpha/2)*sp = 0.022947737
lower bound = p^ - z(alpha/2) * sp = 0.237658324
upper bound = p^ + z(alpha/2) * sp = 0.283553797
Thus, the confidence interval is
( 0.237658324 , 0.283553797 ) [ANSWER, OPTION 3]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.