An economist would like to estimate a 99% confidence interval for the average re
ID: 3128469 • Letter: A
Question
An economist would like to estimate a 99% confidence interval for the average real estate taxes collected by a small town in California. In a prior analysis, the standard deviation of real estate taxes was reported as $1,260. Use Table 1.
What is the minimum sample size required by the economist if he wants to restrict the margin of error to $560? (Round intermediate calculations to 4 decimal places and "z-value" to 3 decimal places. Round up your answer to the nearest whole number.)
What is the minimum sample size required by the economist if he wants to restrict the margin of error to $560? (Round intermediate calculations to 4 decimal places and "z-value" to 3 decimal places. Round up your answer to the nearest whole number.)
Explanation / Answer
Margin of error = 560
SD = 1260
Z-crit = 2.5758
Thus,
M = z-crit * SD / sqrt(n)
Thus,
sqrt(n) = 2.5758 * 1260 / 560
= 5.7956
Thus, n = 33.589
Thus, 34 samples are required.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.