Sampling Distribution It is reported that the mean monthly rent for a one-bedroo
ID: 3128261 • Letter: S
Question
Sampling Distribution
It is reported that the mean monthly rent for a one-bedroom apartment without a doorman in Manhattan is $2631 and the standard deviation is $500. A real estate firm randomly samples 100 apartments to study. Assume the distribution of monthly rents for a one-bedroom apartment without a doorman is relatively normal.
1.) Would it be unusual if the sample mean were greater than $2800? Explain
2.) Would it be unusual for an individual apartment to have a rent more than $2800? Explain.
Explanation / Answer
1.
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) sqrt(n) / s, then as
x = critical value = 2800
u = mean = 2631
n = sample size = 100
s = standard deviation = 500
Thus,
z = (x - u) * sqrt(n) / s = 3.38
Thus, using a table/technology, the right tailed area of this is
P(z > 3.38 ) = 0.000362429
As this is a small probability (<0.05), YES, THIS IS UNUSUAL. [ANSWER]
**************************
2.
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) / s, then as
x = critical value = 2800
u = mean = 2631
s = standard deviation = 500
Thus,
z = (x - u) / s = 0.338
Thus, using a table/technology, the right tailed area of this is
P(z > 0.338 ) = 0.367681594
As this is not a small probability ( >0.05), NO, THIS IS NOT AN UNUSUAL EVENT. [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.