5. Race Times : A local medical research association proposes to sponsor a footr
ID: 3128233 • Letter: 5
Question
5. Race Times: A local medical research association proposes to sponsor a footrace. The average time it takes to run the course is 45.8 minutes with a standard deviation of 3.6 minutes. Assume that the variable is normally distributed. If the association decides to include only the top 20% of the racers, answer the following questions:
a) What should be the cutoff time in the tryout run?
b) Would a person who runs the course in 40 minutes qualify? Justify your answer.
6. Wristwatch Lifetimes. The mean lifetime of a wristwatch is 25 months, with a standard deviation of 5 months. If the distribution is normal, for how many months should a guarantee be made if the manufacturer does not want to exchange more than 10% of the watches?
Explanation / Answer
5.
a)
First, we get the z score from the given left tailed area. As
Left tailed area = 0.2
Then, using table or technology,
z = -0.841621234
As x = u + z * s,
where
u = mean = 45.8
z = the critical z score = -0.841621234
s = standard deviation = 3.6
Then
x = critical value = 42.77016356 [ANSWER]
*****************
b)
As 40 minutes is below the qualifying time of 42.77 minutes in part a, then YES, HE QUALIFIES. [ANSWER]
*******************************************
Hi! Please submit the next part as a separate question. That way we can continue helping you! Please indicate which parts are not yet solved when you submit. Thanks!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.