The number of equipment breakdowns in a manufacturing plant is closely monitored
ID: 3127529 • Letter: T
Question
The number of equipment breakdowns in a manufacturing plant is closely monitored by the supervisor of operations, because it is critical to the production process. The number averages five per week with a standard deviation of 0.8 per week.
a Find an interval that includes at least 90% of the weekly figures for the number of breakdowns.
b The supervisor promises that the number of breakdowns will rarely exceed 8 in a 1-week period. Is the director safe in making this claim? Why?
I know that the answer for a is:
I am also aware that Chebychev's Theorem must be used to solve the problem.
Please answer both a and b, showing your work!! Thank you.
a (3, 7) breakdowns.Explanation / Answer
a)
By Chebyshev's Theorem, at least
1-1/k^2
lie within k standard deviations. Hence,
1 - 1/k^2 = 0.9
1/k^2 = 0.1
k = 3.16227766
Hence,
u - k*sigma = 5 - 3.16227766*0.8 = 2.470177872
u + k*sigma = 5 + 3.16227766*0.8 = 7.529822128
Hence, the widest integer interval between these two numbers is (3, 7). [ANSWER]
*************************
b)
Yes, because 8 is outside the interval in part a.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.