Approximately 65% of all marketing personnel are extroverts, whereas about 70% o
ID: 3127172 • Letter: A
Question
Approximately 65% of all marketing personnel are extroverts, whereas about 70% of all computer programmers are introverts. (Round your answers to three decimal places.)
(a) At a meeting of 15 marketing personnel, what is the probability that 10 or more are extroverts?
b) What is the probability that 5 or more are extroverts?
c) What is the probability that all are extroverts?
(d) In a group of 5 computer programmers, what is the probability that none are introverts?
e) What is the probability that 3 or more are introverts?
f) What is the probability that all are introverts?
Explanation / Answer
Let X be the random variable that the number of marketing personnel are extroverts.
X ~ Binomial (n=15, p = 65% = 0.65)
And let Y be the random variable that the number of computer programmers are introverts.
Y ~ Binomial (n=5, p = 70% = 0.70)
a) At a meeting of 15 marketing personnel, what is the probability that 10 or more are extroverts?
That is here we have to find P(X >=10).
P(X>=10) = P(X=10) + P(X=11) + P(X=12) + P(X=13) + P(X=14) + P(X=15)
These probabilities we can find by using EXCEL.
syntax is,
=BINOMDIST(number_s, trials, probability_s, cumulative)
where number_s are x-values.
trials are number marketing personnel = 15.
probability_s is probability of success = 0.65.
P(X>=10) = 0.2123 + 0.1792 + 0.1110 + 0.0476 + 0.0126 + 0.0016 = 0.5643
b) What is the probability that 5 or more are extroverts?
That is here we have to find P(X>=5) = 1- P(X < 5)
= 1 - [P(X=0) + P(X=1) + P(X=2) + P(X=3) + P(X=4) ]
= 1 - [ 0.0000 + 0.0000 + 0.0001 + 0.0004 + 0.0024 + 0.0028 ]
= 1 - 0.0028
P(X>=5) = 0.9972
c) What is the probability that all are extroverts?
That is here we have to find P(X=15).
P(X=15) = 0.0016
d) In a group of 5 computer programmers, what is the probability that none are introverts?
n = 5
That is here we have to find P(Y = 0) = 0.0024
e) What is the probability that 3 or more are introverts?
Here we have to find P(X >=3).
P(X>=3) = P(X=3) + P(X=4) + P(X=5)
= 0.3087 + 0.3602 + 0.1681
P(X>=3) = 0.8369
f) What is the probability that all are introverts?
Here we have to find P(X = 5).
P(X=5) = 0.1681
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.