A company has initaiated a training program for new hires. After surveying 16 ne
ID: 3127161 • Letter: A
Question
A company has initaiated a training program for new hires. After surveying 16 new employees, they determined the average training time was 7 hours with a sample standard deviatino of 2 hours. Assume that the underlying population is normally distribution . Show your work and round your CI to THREE decimal places.
a. Define the random variable X for this problem in words
b. Define the random variable P' in words.
c. Conduct a 99% confidence interval for the population proportion of high school students who claim to have a mobile phone. Round your CI to THREE deciaml places.
d. Calculate the error bound.
Explanation / Answer
a. Define the random variable X for this problem in words
X : training time for new hires
b)
P proportion of survey of new employees that follow a normal distribution
c)
alpha = 1 - 0.99 = 0.01
alpha/2 = 0.005
Z= 2.57
I: 7 +/- 2.57 * 2 /srqt(16)
7 +/- 1.285
5.715 < miu < 8.285
bound error will be 2.57 * 2 / srqt(16) = 1.285
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.