After a large scale earthquake it is predicted that 30% of all buildings have be
ID: 3127106 • Letter: A
Question
After a large scale earthquake it is predicted that 30% of all buildings have been structurally compromised.
What is the probability that if engineers inspect 10 buildings they will find exactly one that is structurally compromised?
What is the probability that if engineers inspect 10 buildings they will find less than or equal to 2 that are structurally compromised?
What is the probability that if engineers inspect 10 buildings they will find greater than 4 that are structurally compromised?
What is the expected number of buildings that an engineer will find structurally compromised if the engineer inspects 10 buildings?
Explanation / Answer
p=0.30
X no of building structurally comprised is binomial with (10, 0.3)
probability that if engineers inspect 10 buildings they will find exactly one that is structurally compromised
P(x=1)=0.1211
the probability that if engineers inspect 10 buildings they will find less than or equal to 2 that are structurally compromised
=P(X<=2) = 0.3828
probability that if engineers inspect 10 buildings they will find greater than 4 that are structurally compromised
=P(X>4) = 0.1503
E(X) = np = 10(0.3) =3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.