4) Test the claim given. Identify the null and alternative hypotheses, test stat
ID: 3126878 • Letter: 4
Question
4) Test the claim given. Identify the null and alternative hypotheses, test statistic, and the P-Value. Make a final conclusion and word it according to the flow chart.
Smoking and College Education
One survey showed that among 785 randomly selected subjects who completed four years of college, 18.3% smoke and 81.7% do not smoke (based on data from the American Medical Association). Use a 0.05 significance level to test the claim that the rate of smoking among those with four years of college is less than the 27% rate for the general population. Why would college graduates smoke at a lower rate than others?
Explanation / Answer
We find a 95% confidence interval for the proportion of college graduates who smoke
p = 0.183 +/- 1.96 sqrt ( 0.183 * 0.817 / 785)
= 0.183 +/- 0.0270
= ( 0.156, 0.21 )
thus, 15.6% to 21% of the college graduates smoke.
Ho : rate of smoking among college graduates < 27%
Ha : rate of smoking is >= 27%
We see that sample mean = 0.183
SE = 0.027
Thus, it could be safely stated at 0.05 level of significance that college graduates smoke at a lower level than the national average or the general population.
Hope this helps.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.