A dean of a business school wanted to know whether the graduates of her school u
ID: 3126716 • Letter: A
Question
A dean of a business school wanted to know whether the graduates of her school used a statistical inference technique during their first year of employment after graduation. She surveyed 314 graduates and asked about the use of statistical techniques. After tallying the responses, she found that 204 used statistical inference within one year of graduation. Estimate with 90% confidence the proportion of all business school graduates who use their statistical education within a year of graduation. show each step of your work.
Explanation / Answer
Note that
p^ = point estimate of the population proportion = x / n = 0.649681529
Also, we get the standard error of p, sp:
sp = sqrt[p^ (1 - p^) / n] = 0.026922597
Now, for the critical z,
alpha/2 = 0.05
Thus, z(alpha/2) = 1.644853627
Thus,
Margin of error = z(alpha/2)*sp = 0.044283732
lower bound = p^ - z(alpha/2) * sp = 0.605397797
upper bound = p^ + z(alpha/2) * sp = 0.69396526
Thus, the confidence interval is
( 0.605397797 , 0.69396526 ) [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.