Explain in Excel too if possible.. 1. In an assembly shop Chrysler Jeep transmis
ID: 3126585 • Letter: E
Question
Explain in Excel too if possible..
1. In an assembly shop Chrysler Jeep transmissions are assembled at an average of 162 per hour.
a. What is the probability that exactly ten transmissions are assembled between 8:00 and 8:03?
b. and 20 transmissions
2. 30% percent of the employees of a large company are minorities. A random sample of 7 employees is selected.
a. What is the probability that the sample contains exactly 4 minorities?
b. What is the probability that the sample contains fewer than 2 minorities?
c. What is the probability that the sample contains exactly 1 non-minority?
d. What is the expected number of minorities in the sample?
Explanation / Answer
1.
There are 162 per hour, or 60 minutes. Hence, there are 162*(3/60) = 8.1 per 3 minutes.
a)
Note that the probability of x successes out of n trials is
P(x) = u^x e^(-u) / x!
where
u = the mean number of successes = 8.1
x = the number of successes = 10
Thus, the probability is
P ( 10 ) = 0.101695527 [ANSWER]
You can type
=POISSON(10,8.1,0)
where 0 is for cumulative, and we want exactly 10 successes, so we put 0 (or false) there.
**************************
B)
Note that the probability of x successes out of n trials is
P(x) = u^x e^(-u) / x!
where
u = the mean number of successes = 8.1
x = the number of successes = 20
Thus, the probability is
P ( 20 ) = 0.000184413 [ANSWER]
You can type
=POISSON(20,8.1,0)
where 0 is for cumulative, and we want exactly 10 successes, so we put 0 (or false) there.
*******************************************
Hi! Please submit the next part as a separate question. That way we can continue helping you! Please indicate which parts are not yet solved when you submit. Thanks!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.