Suppose college faculty members with the rank of professor at two-year instituti
ID: 3126566 • Letter: S
Question
Suppose college faculty members with the rank of professor at two-year institutions earn an average of $52,500 per year with a standard deviation of $4,000. In an attempt to verify this salary level, a random sample of 60 professors was selected from a personnel database for all two-year institutions in the United States.
a What are the mean and standard deviation of the sampling distribution for n = 60?
b What’s the shape of the sampling distribution for n = 60?
c Calculate the probability the sample mean x-bar is greater than $55,000.
d If you drew a random sample with a mean of $55,000, would you consider this sample unusual? What conclusions might you draw?
Explanation / Answer
a)
By central limit theorem,
Same mean: u(X) = u = 52500 [ANSWER]
Reduced standard deviation:
sigma(X) = sigma/sqrt(n) = 4000/sqrt(60) = 516.3977795 [ANSWER]
********************
b)
By central limit theorem, it is bell shaped. [ANSWER]
*************************
c)
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) sqrt(n) / s, then as
x = critical value = 55000
u = mean = 52500
n = sample size = 60
s = standard deviation = 4000
Thus,
z = (x - u) * sqrt(n) / s = 4.841229183
Thus, using a table/technology, the right tailed area of this is
P(z > 4.841229183 ) = 6.45192*10^-7 [ANSWER]
**********************
D)
YES, BECAUSE THIS IS A VERY SMALL PROBABILITY.
I might conclude that the true mean os actually greater than 52500.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.