Listed below are measured amounts of lead (in micrograms per cubic meter, or mu
ID: 3126501 • Letter: L
Question
Listed below are measured amounts of lead (in micrograms per cubic meter, or mu g/m^3) in the air. The EPA has established an air quality standard for lead of 1.5 pg/m^3. The measurements shown below were recorded at a building on different days. Use the given values to construct a 95% confidence interval estimate of the mean amount of lead in the air. Is there anything about this data set suggesting that the confidence interval might not be very good? What is the confidence interval for the population mean mu? mu g/m^3Explanation / Answer
CI = x ± t a/2 * (sd/ Sqrt(n))
Where,
x = Mean
sd = Standard Deviation
a = 1 - (Confidence Level/100)
ta/2 = t-table value
CI = Confidence Interval
Mean(x)=1.646
Standard deviation( sd )=2.1077
Sample Size(n)=5
Confidence Interval = [ 1.646 ± t a/2 ( 2.1077/ Sqrt ( 5) ) ]
= [ 1.646 - 2.776 * (0.943) , 1.646 + 2.776 * (0.943) ]
= [ -0.971,4.263 ]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.