Needing help with answering these two problems; thank you! Assume that women\'s
ID: 3126101 • Letter: N
Question
Needing help with answering these two problems; thank you!
Assume that women's heights are normally distributed with a mean given by -63.3 in, and a standard deviation given by -28 in (a) If 1 woman is randomly selected, find the probability that her height is less than 64 in. (b) If 38 women are randomly selected, find the probability that they have a mean height less than 64 in (a) The probability is approximately (Round to four decimal places as needed.) (b) The probability is approximately L Round to four decimal places as needed.)Explanation / Answer
a).
z value for 64, z = (64-63.3)/2.8 = 0.25
P( x <64) = P( z < 0.25) =0.5987
b)
standard error =2.8/sqrt(38) =0.4542
z value for 64, z = (64-63.3)/0.4542 = 1.54
P(mean x <64) = P( z < 1.54) = 0.9382
a).
Z value for 0.8544, z =(0.8544-0.8617)/0.0515 = -0.14
P( x >0.8544) =P( z >-0.14) =0.5557
b).
standard error =0.0515/sqrt(444) =0.0024
Z value for 0.8544, z =(0.8544-0.8617)/0.0024 = -3.04
P( mean x >0.8544) =P( z >-3.04) =0.9988
c).
Yes, because the probability of getting a sample mean of 0.8544 or greater when 444 candies are selected is not exceptionally small.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.