A park of baseball raids has a 10% rhanec of having a singh* special holographic
ID: 3125880 • Letter: A
Question
A park of baseball raids has a 10% rhanec of having a singh* special holographic rani. A collector purchases six , arks of ranis in order to try And obtain a holographic card. The probability of containing a holographic card is the Ran from park to park, and the contents of each park arc independent. What is the probability that the collector gets exactly two holographic ranis out of the six parks? What is the probability that the collector gets at least one holographic rani in the six parks? What the mean and variant of the number of holographic cards obtained?Explanation / Answer
a)
Note that the probability of x successes out of n trials is
P(n, x) = nCx p^x (1 - p)^(n - x)
where
n = number of trials = 6
p = the probability of a success = 0.1
x = the number of successes = 2
Thus, the probability is
P ( 2 ) = 0.098415 [ANSWER]
*****************
b)
Note that the probability of x successes out of n trials is
P(n, x) = nCx p^x (1 - p)^(n - x)
where
n = number of trials = 6
p = the probability of a success = 0.1
x = the number of successes = 0
Thus, the probability is
P ( 0 ) = 0.531441
Thus, P(at least one) = 1 - P(0) = 0.468559 [ANSWER]
********************
c)
u = mean = np = 0.6 [ANSWER]
s^2 = variance = np(1-p) = 0.54 [ANSWER]
********************
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.