A genetic experiment involving peas yielded one sample of offspring consisting o
ID: 3125353 • Letter: A
Question
A genetic experiment involving peas yielded one sample of offspring consisting of 429 green peas and 178 yellow peas. Use a 0.05 significance level to test the claim that under the same circumstances, 25% of offspring peas will be yellow. Identify the null hypothesis, alternative hypothesis, test statistic, P-value, conclusion about the null hypothesis, and final conclusion that addresses the original claim. Use the P-value method and the normal distribution as an approximation to the binomial distribution.
Explanation / Answer
Set Up Hypothesis
Null,25% of offspring peas will be yellow H0:P=0.25
Alternate, H1: P!=0.25
Test Statistic
No. Of Success chances Observed (x)=178
Number of objects in a sample provided(n)=607
No. Of Success Rate ( P )= x/n = 0.2932
Success Probability ( Po )=0.25
Failure Probability ( Qo) = 0.75
we use Test Statistic (Z) for Single Proportion = P-Po/Sqrt(PoQo/n)
Zo=0.29325-0.25/(Sqrt(0.1875)/607)
Zo =2.4606
| Zo | =2.4606
Critical Value
The Value of |Z | at LOS 0.05% is 1.96
We got |Zo| =2.461 & | Z | =1.96
Make Decision
Hence Value of | Zo | > | Z | and Here we Reject Ho
P-Value: Two Tailed ( double the one tail ) - Ha : ( P != 2.46056 ) = 0.01387
Hence Value of P0.05 > 0.0139,Here we Reject Ho
We have evidence that 25% of offspring peas are not yellow
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.