5. A significant number of patients who have heart attacks (MI’s) have decreased
ID: 3124324 • Letter: 5
Question
5. A significant number of patients who have heart attacks (MI’s) have decreased cardiac output after the event. Use the law of total probability to determine what is the unconditional probability a patient with a history of MI will have low cardiac output. Show your work. (20%)
Groups and Ages
Age <40
Age 40-64
Age 64 & older
Fraction with low cardiac output
.08
.14
.34
Fraction of all patients with history of MI
.21
.44
.35
Groups and Ages
Age <40
Age 40-64
Age 64 & older
Fraction with low cardiac output
.08
.14
.34
Fraction of all patients with history of MI
.21
.44
.35
Explanation / Answer
Fraction of patients with low cardiac output = 0.08 + 0.14 + 0.34 = 0.56
Fraction in the patients with history of MI = 0.56 / (0.21 + 0.44 + 0.35)
= 0.56
Hope this helps.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.