Statistics: (my book says the answer for 31.a is 51, and b is 17, but I got some
ID: 3120419 • Letter: S
Question
Statistics:
(my book says the answer for 31.a is 51, and b is 17, but I got something different.)
Explanation / Answer
1) Mean = 67miles / hours;
st. Dev=4;
From Normal distribution graph P(x<=63)
(63-67)/4 = -1;
we have P(x<=63) = 0.15866 or 15.866%;
P(x<=71)
(71-67)/4=1;
P(x<=71) = 0.84134 = 84.134%;
The vehicles between 63 and 71 are 68.268%;
Now the sample space is 75 vehicles;
so number of vehicles between 63 and 71 are 75*0.68268=51;
Number of vehicles between 63 and 71 when there are 25 additional vehicles is 25*0.68268=17 additional vehicles;
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.