Suppose you bought 400 shares of stock at an initial price of $53 per share. The
ID: 3111631 • Letter: S
Question
Suppose you bought 400 shares of stock at an initial price of $53 per share. The stock paid a dividend of $0.58 per share during the following year, and the share price at the end of the year was $54. a. What is the Capital gains yield? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.) Capital gains yield ____________ % b. What is the dividend yield? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.) Dividend yield __________________ % c What is the total rate of return on the investment? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.) Total rate of return ________________ %Explanation / Answer
a. Capital Gain Yield = (P1 - P0) / P0
Where P1 = Stock price after 1st period and P0 = Initial stock price
Capital Gain Yield =
($54 - $53) / $53
= $1 / $53x 100
= 1.886
b. Dividend Yield = Dividend per share / Market value per share
Dividend per share = $0.58
Market value per share = $54
Dividend Yield = 0.58 / 54 x 100
= 1.074
c. Total rate of return = ((P1 - P0) + Dividend } / P0
= {($54 - $53) + 0.58} / $53
= $1.58/$53 x 100
= 2.98
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.