a. 80% + 1.8% b. 80% + 1.9% c. 80% + 2.6 % d. 80% + 3.3% e. 80% + 3.9% a. no mor
ID: 3095730 • Letter: A
Question
a. 80% + 1.8%
b. 80% + 1.9%
c. 80% +2.6 %
d. 80% + 3.3%
e. 80% + 3.9%
a. no more than 83% of thepopulation believe that teachers should be tested
b. The actual parameter is between77% and 83%.
c. It is unlikely that thereported statistic would be 80%, unless the true value was between77% and 83%
d. 3% of the people were notsurveyed
e. 3% of the time, the valueobtained could differ from 80%
Please show all work in order to receive a rating ofLifesaver! Thank you so much! :)
Explanation / Answer
1.) A recent USA Today survey of 400 people reportedthat 80%of American adults believe that teachers should be requiredto submit to random drug testing as a condition ofemployment. What is the 90% confidence interval?Let x be binomial with n=400, p=.8, q=.2. Then =400(.8)=320ans =(400*.8*.2)=8 P(320-a<x<320+a)=.9 if we solve for a the320-a<x<320+a would be a 90% confidence interval P(320<x<320+a)= .45 by symmetry from above P(0<z<a/8)=.45 usin tables a/8=1.645 or a= 13.16 ans 320-13.16=306.84 to 333.16 is a 90% confidenceinterval 2.) A recent USA Today survey of 400 people reportedthat 80% of American adults believe that teachers should berequired to submit to random drug testing as a condition ofemployment. The margin of error was reported as 3%. Whatdoes this mean? means between 77 and 83%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.