A Sports question: An arrow is shot into theair with an upward velocity of 48 ft
ID: 3092204 • Letter: A
Question
A Sports question: An arrow is shot into theair with an upward velocity of 48 ft/s from a hill 32 ft high. How many seconds later will the arrow be 64 ft above the ground? h=32 +48t -16t2 h is the height in feet AND t is the time inseconds A Sports question: An arrow is shot into theair with an upward velocity of 48 ft/s from a hill 32 ft high. How many seconds later will the arrow be 64 ft above the ground? h=32 +48t -16t2 h is the height in feet AND t is the time inseconds h is the height in feet AND t is the time insecondsExplanation / Answer
. 1. In this problem substitute 64 feet for hand solve. . 2. 64 = 32 + 48t -16t2 ; subtract 64 from both sides 3. -16t2 + 48t - 32 =0 ; divide throughby -16 4. t2 - 3t + 2 =0 ; factor 5. (t - 1)*(t - 2) =0 ; solve fort 6. t =1 and t = 2 7. Thus, the arrow passes through 64 feet goingupward at 1 second and passes through 64 feet going downward at 2seconds. . 7. Thus, the arrow passes through 64 feet goingupward at 1 second and passes through 64 feet going downward at 2seconds. .Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.