A company manufactures and sells bookcases. The selling price is$54.90 per bookc
ID: 3090935 • Letter: A
Question
A company manufactures and sells bookcases. The selling price is$54.90 per bookcase. The total cost function is linear, and costamount to $50,000 for 2000 bookcases and $32,120 for 800 bookcases.A)Write the equation for revenue Answer: R(x)= $54.90x B)Write the equation for total cost Answer: Need HELP C)find the break-even point Answer: NEED HELP
I need help on B and C. Thanks!!
A)Write the equation for revenue Answer: R(x)= $54.90x B)Write the equation for total cost Answer: Need HELP C)find the break-even point Answer: NEED HELP
I need help on B and C. Thanks!!
Explanation / Answer
$50,000 for 2000 bookcases and $32,120 for 800 bookcases So 50000-32120 = 17880 (cost for 1200 bookcases) /1200 = $14.9cost per book case There is a base cost to produce bookselfs (0 bookshelfsdoesn't = $0) 32120- ($14.9*800)= 20200 (Base Cost) B)Write the equation for total cost Answer: Total Cost = Cost per book shelf (Number of bookshelfs) + base cost x=# of book shelfs TC=14.9x+20200 Break even point is profits = total cost 54.90x = 14.9x+20200 40x = 20200 x = 505 You need to sell 505 book shelfs to break even B)Write the equation for total cost Answer: Total Cost = Cost per book shelf (Number of bookshelfs) + base cost x=# of book shelfs TC=14.9x+20200 Break even point is profits = total cost 54.90x = 14.9x+20200 40x = 20200 x = 505 You need to sell 505 book shelfs to break evenRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.