18. Suppose a charitable organization decides to raise money by raffling a trip
ID: 3084621 • Letter: 1
Question
18. Suppose a charitable organization decides to raise money by raffling a trip worth $500. If 3,000 tickets are sold at $1.00 each, find the expected value of winning for a person who buys 1 ticket.
A) -0.85 B)-1.00 C) -0.81 D)-.083
19. A child rolls a 6-sided die 6 times. What is the probability of the child rolling exactly three sixes (not necessarily in a row)?
A)0.5362 B)0.0594 C) 0.4441 D)0.0536
20. A card is drawn at random from a well-shuffled, standard 52 -card deck. What is the probability of drawing a face card or a spade?
A) 25/52 B) 1/2 C) 11/26D)6/13 21.
21.There are 6 horses in a race. In how many ways can the first three positions of the finishing order be awarded? (Assume there are no ties.)
A)18 B)20 C)124 D)120 22.
22. A salesman packed 3 shirts and 5 ties. With one of the shirts, he can wear all 5 ties. With another of the shirts, he can wear 4 of the ties.
With the third shirt, he can wear only 2 of the ties. How many shirt/tie choices does he have?
A)11 B)22 C) 10 D)40
23. A license plate consists of 2 letters followed by 3 digits. Determine the maximum number of different license plates possible if repetition of letters and numbers is not permitted.
A)468140 B)468,000 C)676,000 D)467980
24. A signal is made by placing 3 flags, one above the other, on a flag pole. If there are 7 different flags to choose from, how many possible signals can be flown?
A)343 B)210 C)35 D)21
25. If p (A )=0.1 ,P (B )=0.1 , and P (A OR B ) =0, find P (A OR B ).
A)P (A OR B ) = 0.4 B) P(A OR B )= 0.2 C) P( A OR B)= 0.1 D) P(A OR B )=0
26. If P (A )= 0.3 , P(B )= 0.3 , andP (A OR B )=0.3 , findP (A AND B ).
A)P (A AND B )=0.2 B) P (A AND B )=0.3 C) P (A AND B )= 0.5 D) P(A AND B )=0.6
27. A bag contains 6 apples and 4 oranges. If you select 5 pieces of fruit without looking, how many ways can you get exactly 4 apples?
A)120 B)480 C) 60 D)30
28. How would you find the empirical probability of getting a red card, if you are choosing a card from an ordinary deck of 52 cards?
A) Choose a card from a deck of 52 cards 2 times and then find the relative frequency of red cards. This would be done by dividing the number of times a red card has occurred by 2.
B) Choose a card from a deck of 52 cards 52 times and then find the relative frequency of red cards. This would be done by dividing the number of times a red card has occurred by 52.
C) Choose a card from a deck of 52 cards many times and then find the relative frequency of red cards. This would be done by dividing the number of times a red card has occurred by the total number of times a card was chosen.
D) The empirical probability cannot be determined.
Explanation / Answer
18b 19a 20d 21d 22c 23a 24c 25b 26d 27c 28 b
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.