Exercise 8-23 Algo The manager of The Cheesecake Factory in Boston reports that
ID: 3075430 • Letter: E
Question
Exercise 8-23 Algo The manager of The Cheesecake Factory in Boston reports that on six randomly selected weekdays, the number of customers served was 240, 185, 165, 180, 130, and 120. She believes that the number of customers served on weekdays follows a normal distribution. Construct the 99% confidence interval for the average number of customers served on weekdays. Use Table 2. (Round intermediate calculations to 4 decimal places, "sample mean" and "sample standard deviation" to 2 decimal places. Round "t" value to 3 decimal places and final answers to 2 decimal places.) Confidence interval to
Explanation / Answer
Ans:
Sample mean=170
sample standard deviation,s=43.2435
n=6
df=6-1=5
critical t value=tinv(0.01,5)=4.032
99% confidence interval for mean
=170+/-4.032*(43.2435/sqrt(6))
=170+/-71.18
=(98.82, 241.18)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.