161555s77anbld-954576 hotld-9545768id-3777320558 5% MINDTAP From Cengage Q Searc
ID: 3075366 • Letter: 1
Question
161555s77anbld-954576 hotld-9545768id-3777320558 5% MINDTAP From Cengage Q Search this course Chapter 9 Assignment eBook 8. 9 10. Consider the following hypothesis test: Ho: 12 Ha: > 12 e ll A sample of 25 provided a sample mean = 14 and a sample standard deviation s = 432. 11, a. Compute the value of the test statistic (to 2 decimals) 12. 13. 2.31 b. Use the t distribution table (Table 2 in Appendix The p-value is : between .01 and .025 Answer the next three questions using the critical value approach c. Using a0.05, what is the critical value for the test statistic? (to 3 decimals) B) to compute a range for the p-value 1.860 State the rejection rule: Reject Ho if t is greater than or equal to the critical value, d. Using a = 0.01, can youcor clude that the population mean is greater than 12? No Type here to searchExplanation / Answer
C)
Considering the test statistic is 2.31 and the level of significance = 0.05
The critical Value = zcrit = -z = -z0.05 =(-1)*1.645 = -1.645
(From z table, using interpolation , half the distance between 1.54 and 1.65)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.