Prob.4 Customers who purchase a certain car can order an engine in any of three
ID: 3074995 • Letter: P
Question
Prob.4 Customers who purchase a certain car can order an engine in any of three sizes. Of all cars sold, 45% have small-size engines, 35% have medium-size, and 20% have large-size engines. Of the cars with small size engines, 10% fail emission test within two years of purchase, while 12% of those with medium size and 15% of large size engine fail. (a) What is the probability that a randomly chosen car will fail emission test within two years? (b) A record for failed emission test is chosen at random. What is the probability that it is for a car with large size engine?Explanation / Answer
Let M shows the car sold has medium size engine, S shows the car sold has small size engine and L shows the car sold has large size engine.
So we have
P(M) = 0.35, P(S) = 0.45, P(L) = 0.20
Let F shows the event car fail emission test. So
P(F|M) = 0.12, P(F|S) = 0.10, P(F|L) = 0.15
(a)
By the law of total probability, the probability that car fail emission is
P(F) = P(F|M)P(M)+P(F|S)P(S)+P(F|L)P(L) = 0.12 * 0.35 + 0.10 * 045 + 0.15* 0.20 =0.117
(b)
P(L|F) = [ P(F|L)P(L) ] / P(F) = [0.15*0.20] / 0.117 = 0.2564
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.