Use the standard normal distribution or the t distribution to construct a 90% co
ID: 3074144 • Letter: U
Question
Use the standard normal distribution or the t distribution to construct a 90% confidence interval for the population mean. Justify your decison f ne er s ibu tion can be used, explain why. Interpret the results n a random sample of 44 people, the mean body mass index (BMI) was 26.1 and the standard deviation was 6.18 y A. Use a t-distribution because the sample is random, n 2 30, and is unknown. O B. Use a normal distribution because the sample is random, the population is normal, and is known. C. Use a t-distribution because the sample is random, the population is normal, and is unknown D. Use a normal distribution because the sample is random, n 230, and is known. O E. Neither a normal distribution nor a t-distribution can be used because either the sample is not random, or nExplanation / Answer
Given :-
Mean (M) = 26.1
Standard deviation (s) = 6.18
Sample size (n) = 44
90% confidence level at alpha= 10% and df = n-1 = 43
then critical value is t = 1.68
Therefore the 90% confidence interval for population mean is,
mu = M ± t * (s /n )
mu = 26.1 ± 1.68*( 6.18 / 44)
mu = 26.1 ± 1.57
=> 26.1 - 1.57 < mu < 26.1 + 1.57
24.53 < mu < 27.67
90% confidence interval is ( 24.53 , 27.67 ).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.