A function is estimated as C=-3.7744+.9085M. The standard error on the coefficie
ID: 3074143 • Letter: A
Question
A function is estimated as C=-3.7744+.9085M. The standard error on the coefficient on M is .0076. Observations=100. Suppose the null hypothesis is that Beta1=1. I know the letter answer I just don't know how to get it.
A. One can't reject this null hypotheiss at the 5% significance level.
B. One can reject this null hypotheiss at the 5% significance level.
C. One can accept this null hypotheiss at the 5% significance level
D. One can accept the alternative hypothesis at the 5% significane level.
Explanation / Answer
degree of freedom =n-2=98
for 98 df and 0.05 level critical value of t =-/+ 1.98
here test statsitic t=(b1-mean)/std error =(0.9085-1)/0.0076=-12.04
as test statsitic is in critical region theefore we reject null hypothesis
B. One can reject this null hypotheiss at the 5% significance level.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.