Prob.4 Customers who purchase a certain car can order an engine in any of three
ID: 3073786 • Letter: P
Question
Prob.4 Customers who purchase a certain car can order an engine in any of three sizes. Of all cars sold, 45% have small-size engines, 35% have medium-size, and 20% have large-size engines. Of the cars with small size engines, 10% fail emission test within two years of purchase, while 12% of those with medium size and 15% of large size engine fail. (a) What is the probability that a randomly chosen car will fail emission test within two years? (b) A record for failed emission test is chosen at random. What is the probability that it is for a car with large size engine?Explanation / Answer
a) P(fail emission)=P(small size and fail emission)+P(medium size and fail emission)+P(large size and fail emission)=0.45*0.1+0.35*0.12+0.2*0.15=0.117
b)
P(large size engine|fail emission)=P(large size and fail emission)/P(fail emission)
=0.2*0.15/0.117=0.25641
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.